20200916 161032 0000 1

Yıldızlar

Yıldızlar

Yıldızlar, yıldızlara bakarak hayal kurmak… Uzaklara dalıp gitmek deyimine bayağı bir uyuyor. Ne de olsa uzaktalar, ulaşılamaz derecede uzakta. Belki de ulaşılabilir. En azından benim ulaşamayacağım kesin. Peki kimler ulaşabilir yıldızlara, veya kim neden ulaşmak ister? İnsanların her şeyi elde etme, sahip olma içgüdüsünden dolayı mı? Yoksa küçük bir heyecan mı? Bilemem, bilemeyiz kim ne ister. Bu soruların cevabı bizlerde saklı. İlk önce kendinize sorun, neden yıldızlara ulaşmak istersin diye. Ne cevap verirdiniz? Değişiklik olsun, çok güzeller, uzaktalar, anı olsun; hangisi sizin cevabınız?

Ben yıldızları hayallerime benzetirim. Evet hayallerime… Bu yüzden yıldızlara dalıp giderim. Bazı hayallerim vardır ki ulaşamayacağım kadar uzaktadırlar, yıldızlar gibi. Nasıl ki yıldızlara ulaşamayacak isem bazı hayallerime de öyle ulaşamayacağımı düşünürüm. Bu yüzden yıldızlarla hayallerimi hep birbirine benzetirim. Aydınlatırlar, ama tutulmazlar. Güzellerdir hemde çok güzel, öyle ki güzel olduklarıyla kalırlar. Birazda insafsızlardır, ne kadar istersem o kadar uzaklaşırlar. Tam ulaşacağım zaman ya bulut kaplar önünü yada kayıp gider ellerimden. Sanki hep kovalanmak ister gibi.

Ha birde ulaşmak var. Ulaşırsam ne olur, sonra ne yaparım bilemem. Yıldızlara ulaştığımda hayallerime ulaşmış sayılmam… Takılmamız gereken yer yıldızlar değil, hayallerimiz.

Ben hayal etmişim bir kere ulaşamamayı.

“Yahu hayallerin ne, neden gemileri batırdın?” dediğinizi duyar gibiyim. Kişisel hayallerinizi birine anlattığınız zaman ulaşılması daha da zorlaşır. Önünüze engeller çıkartırlar, yada olumsuz düşünce ve fikirlerle sizleri o hayallerden uzaklaştırırlar. Zaten ulaşılması zor, birde hayallere dalıp gitmenin verdiği hazzı elimizden almasınlar.

Bu yazımdan neleri çıkartırsınız, ne anlarsınız bilemem. Benim tek bildiğim yazıda bahsetmiş olduğum hayallerin o kadarda basit hayaller olmadığı. Kimisi ev, araba, eşya ister; kimisi de dünya barışı ve mutlu bir hayat…

Dünya barışı ve mutlu bir hayat:
Ne kadar uzak hayaller, aynı yıldızlar gibi.

https://benerkan.com/dip-kitap-yorumu-seth-godin/

4 thoughts on “Yıldızlar”

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir