1 20210118 152906 0000

Özgürlük-Hikaye #1

Kafasını cama doğru çevirdiğinde yağmurun yağdığını gördü. Yağmurun efsunkarlığına kapılıp dışarıya çıkmak istedi. Belli ki yağmurda ıslanmayı seven biri… Kapşonlu kazağının üstüne mont giymiş, altına ise eşofman ve bot…
İlk önce kapının eşiğine kadar gelerek havayı soludu daha sonra tereddüt etmeden hızla yağan yağmurun altına atıldı. Gök yüzüne baktı, uzun zaman sonra ilk defa bu kadar özgür hissetmişti.

Yirmi metre uzunluğunda ki bayırı yavaş adımlarla iki üç defa turladı. Belli ki acelesi yoktu…
Yağmurun altında Kapşonunu takmadan üç, dört dakika yürüdü. Yağmuru teninde hissetmek onu mutlu ediyordu. Yüzünden akan yağmur damlaları aynı zamanda uzun saçlarını da ıslatıyordu; ama o bunlara aldırış etmiyordu. Yağmurdan ıslanan saçları sürekli gözünün önüne geliyor ve her defasında eliyle saçlarını geri tarıyordu. Her şeye rağmen mutluydu.

Neden bu kadar mutluydu?


Çünkü Yıpranmıştı, yorulmuştu, sıkılmış ve hatta nefret doluydu. İnsanlara güvenmiyor ve insanları pek sevmiyordu. Hiçbir zaman insanlardan onu anlamalarını beklememişti, gerçi insanlara bu fırsatı pek sunmamıştı; çünkü insanlar ona göre nankördü, insanlar onun özgürlüğünü çalıyordu.

O, aradıklarını yağmurda bulabiliyor, insanlar ise onun yağmurda bulduklarından kaçıyordu. İşte o buna özgürlük diyordu. Bu yüzden yağmuru seviyor, yağmur onu insanlardan koruyor ve uzaklaştırıyordu. Evet, ya insanlar garipti ya da o…

Saat iki civarlarında, üç dakikalık yürüyüşüyle özgürdü. Yasaklar onu bunaltmış, insanların dikkatsizliğinden yorulmuş, herkesin korktuğu şeyle burun buruna gelmişti. Bir sene boyunca tüm kurallara uymuş; ama üç dakikalık özgürlüğü kendine çok görüp tekrar eve girmişti. Eve girer girmez üzerini çıkartmadan aynanın karşısına geçerek, gözlerinde ki mutluluğu kendine de gösterdi. Belkide bunu hak etmişti, hiç kimseyi riske atmamak için gecenin ikisinde dışarıya çıkmış ve hayatı bu genç yaşında bir kez daha sorgulamıştı.

“Yalnızca yağmur yağdığında seviyorum bu şehri, herkesin yüzü ıslak, herkesin başı eğik, herkes benim olduğum gibi.”

Cemal Süreyya
0001 15365956748 20210110 184355 0000
Seth Godin’in Dip adlı kitabını okuyup yorumladığım güzel bir yazı.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir