Nedir Bu İzafiyet Teoresi

Nedir Bu İzafiyet Teorisi?

Nedir Bu İzafiyet Teoresi

İzafiyet Teorisi (Özel Görelilik Kuramı) Albert Einstein tarafından 1905 yılında Annalen der Physik dergisinde bir makale yazısıyla açıklanır. Bu teoriye göre varlığın fiziki olayları izafidir. Yani; zaman, mekan, ve hareket birbirine bağlı olaylardır.

Einstein bu teoride iki varsayımda bulunuyor:
Işık hızının hiçbir zaman değişmeyeceğini ve fizik kurallarının her daim aynı olacağından bahsediyor. Bu iki teori bir araya gelerek” Zaman akışının yavaşlaması.” teorisini doğuruyor. Gelin bu teoriye birlikte bakalım.

20210314 010729 0000

Zaman Akışının Yavaşlaması

Zaman akışının yavaşlaması teoremi Her ne kadar anlaşılması zor gibi gözüksede aslında  oldukça basit bir teori.

Şöyleki: Einstein’in bu teoremine göre herhangi bir araçla veya olanaklı bir unsurla ışık hızında Seyehat ettiğimiz vakit, zaman dünyaya göre daha yavaş işlemeye başlayacaktır.

Nasıl Yani

Diyelim ki dünya ekseni etrafında Seyehat edecek olan bir uzay aracı içerisindeyiz ve dünyanın etrafında dönmeye başlıyoruz. Bunu ayın dünya ekseni etrafında dönmesi gibi düşünebilirsiniz Lakin biz bunu ışık hızında yapıyoruz. Yani, saniyede dünyanın etrafını yedi kez dönüyoruz.

Sonuç: Işık hızına ulaştığımız vakit zaman ve hareketlerimiz dünyaya göre daha yavaş işlemeye başlayacaktır. Dışarıdan bizi izleyen bir kimse bu yavaşlamayı görebileceken, araç içerisinde Seyehat eden bizler bunun farkına varamayacağız. Bunu fark etmeyeceğiz çünkü beynimizde düşünce üreten nöro-sinaptik hücreler de daha yavaş bir hızla işleyecektir.

1 20210211 163731 0000

Bu Olaylar Yaşlanmayı Yavaşlatır mı?

Herkesin aklındaki bu sorunun cevabına gelecek olursak; Evet, yavaşlatır.

Dünyaya kendi saatimizle beş yıl sonra geldiğimiz vakit her şeyin 110 yıl yaşlandığını göreceğiz.

Şöyle düşünelim: 20 yaşında kolunuzda bir saatle bahsettiğimiz araca bindiniz ve ışık hızında bir Seyehat gerçekleştirdiniz. Kolunuzdaki saatte bu zamana ayak uyduracağı ve yavaş işleyeceği için araç içerisindeki 5 yılın sonunda dünyaya geri döndüğünüz vakit sizden giden 5 yıl, dünyada 110 yıla tekabül edecektir. Siz dünayaya döndüğünüzde 25 yaşınızda olacak, sizinle aynı yaşta biri 110 yıl yaşlanmış olacaktır.
Sizin saatiniz dünya saatinin %4,5’i hızında işleyecektir. Böylelikle yaşlanmayı yavaşlatmış olacaksınız. Biz buna ikizler paradoksu diyoruz.

Araç içerisinde yavaş bir yaşam sürdüreceğiniz için, vücudunuzdaki kan dolaşımı dan tutun, kalp atışına kadar her şey yavaşlayacaktır. Buda yaşlanmanızı yavaşlatacaktır.

Her nekadar zamanda yaşlılığı yavaşlatmış gibi gözüksenizde, araçta yavaş bir yaşam sürdüreceğiniz için yaptığınız her şey yavaşlayacak ve aslında hayatı yavaş yaşamış olacaksınız. Bunu tavşan ve kablumbağa örneğiyle bağdaştırabilirsiniz.

İşte tüm bunlar izafiyet teoresidir. Ve Einstein’in bu izafiyet teorisi günümüzde kabul görülmektedir.

1 20210219 141131 0000
“Başarısızlığı Kabullenmek Gerek” adlı yazımı okumak için tıklayın.
Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir