20201126 013905 0000 4

Müzik Asla Durmaz, Film

Müzik Asla Durmaz Film Özeti

Dikkat spoiler içerir

imdb: 7,6

Müziği ne kadar çok seviyorsanız, bu yazı o kadar sizlik.

60-70 dönemi müziklerine, klasik ve Rock müziklerine bolca değinen bir film. Sadece müziğin güzelliğine değil, onarıcı kısmına da değinmekte.

Durun durun baştan başlayalım…

Film, beyin tümörü hastası bir gencin yeni anıları hafızasında tutamamasını ve geçmişinin müzikle kaplı bir kapının ardında olmasını anlatıyor. Nasıl yanii? Şöyle ki, ergenliğinde ailesiyle tartışıp evi terk eden müzisyen Gabriel… Durun durun! Bu kadar geriye gitmemize gerek yok, en iyisi baştan alalım. Şöyle ki, Beyin tümörü hastalığına yakalanan Gabriel ne yazık ki yaşadığı yeni anıları hemen unutuyor ve hayatına sadece geçmişi hatırlayarak devam etmesi gerekiyor. Diğer bir sorun ise Gabriel’in müziksiz geçmişe gitmeyişi, ya da gidiyor da naz yapıyor. İşte müzik tam olarak burada devreye giriyor. Gabriel’in geçmişte dinlediği şarkılar o zamanın anahtarı, soruların ise cevabı oluyor.

Bir babanın pişmanlığı, annenin çaresizliği, bir gencin de hastalığı anlatılan bu filme duygulanmamak elde değil. Gabriel’in hastalığıyla alakalı yaptığı küçük şakalar bu kadar duygusallık içerisine küçük bir tebessüm olarak yansımakta. En azından benim yüzüme yansıdı. Bir insan nasıl olurda bu duruma bu kadar ayak uydurabilir sorusunu Gabriel için soruyoruz. Unutmadan söylemem gereken diğer bir konu filmin içerisinde kullanılan şarkıların filme ve bana kattığı hissiyat. Her sahnede ayrı bir müzik ve ayrı bir duygu…

Bitti mi, bitmedi. Geçmişte babasıyla sorunları olan Gabriel, ailesini tekrar kazanıyor. Hem de öyle bir kazanıyor ki, bizlere baba oğul ilişkisine özendiriyor.

Kısa ve öz anlatmam gerekirse: Rahatsızlığıyla şakalar yapan bir genç, Her şeyi düzeltmek isteyen bir baba ve tek ilaç müzik.

Kısa Yorum

Filmin müziği değil, müziğin filmi olan bir yapım. Müzik Asla Durmaz, durmamalı da. Çünkü müzik, kapının ardına gizlenen gerçek düşüncelerin anahtarıdır. Müziği sadece kulağa gelen güzel bir ses niteliğinde değil de, umut unsuru olduğundan da bahsetmekte olan bu film bende özel bir yer edindi.

Müziğin günümüzde ki yeri aşikar. Müzik benim hayatımın her alanında bulunmakta. Akşamları yatarken, bu yazıyı yazarken, ilham beklerken; duygulandığımda, mutlu olduğumda ve de hayatımın devamında… Sanırım bu yüzden bu filmi beğendim. Filmde de anlatıldığı gibi; müzik basit notalardan oluşan, değerli bir ilaçtır.

Ne desem az diyerek, sanki uzun bir yazı yazmışcasına  bu yazıyı burada bitiriyorum. Umarım filmi izler ve ne demek istediğimi anlarsınız.

0001 14123063933 20201208 014948 0000
Adaletsizlik var adlı yazım

1 thought on “Müzik Asla Durmaz, Film”

  1. Geri bildirim: ADALET'sizlik VAR | benerkan

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir