Mutlaka İzlemeniz Gereken 8 Film

Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler #1

İzole hayatın bitmesini, akşam yemeğinin hazırlanmasını, okulların açılmasını, sevdiğin kızın/oğlanın sizlere açılmasını beklerken, boş zamanı değerlendirirken mutlaka izlemeniz gereken filmler. İzlerken sizleri içine çekecek, zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız 8 adet film önerisiyle karşınızdayım. Ben izledim, sizlerde mutlaka izleyin.

yesil yol

YEŞİL YOL (THE GREEN MİLE):  Paul Edgecomb, çalıştığı Yeşil Yol adlı koğuşta idam mahkumlarını son yolculuklarına uğurlamakla görevlidir. Bu zamana kadar yüzlerce kişiyi idam etmiştir. Bir gün Yeşil Yola John Coffey adında devasa ve ürkütücü bir mahkum gelir. Devasa olmasının yanı sıra ürkek ve temiz kalpli biridir. John Coffey iki kız çocuğuna tecavüz ve öldürmeden idama mahkum edilmiştir. Gün geçtikçe işlerin tam olarak değiştiğini ve Coffey’nin özel güçlerini göreceksiniz.

Benim en sevdiğim film listemde birinci sırada olan Yeşil Yol bir sürü ödüle aday gösterilmiştir.

IMDB 8,8 Dram/Suç

platform

PLATFORM (THE PLATFORM): Her katta iki kişinin yaşadığı çok katlı hapisane olan platform, sınıfsal ayrımları ve haksızlıkları ele almaktadır. Platformun ortasındaki asansörden her gün en üsten en aşağıya yemek inmektedir. Asansör her bir kat aşağıya indiğinde yemekler azalmakta ve son yüz kata yemek kalmamaktadır. Bu döngü dünyamızda ki sınıfsal ayrımı en iyi şekilde anlatmaktadır. Herkes ihtiyacı olanı alsa ortada bir sorun kalmayacaktır.

Filmi izlemenizi ve izledikten sonra filmin amacının ne olduğunu izleyici yorumlarından okumanızı tavsiye ederim. Mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri…

IMDB 7  Gerilim/Korku

yildizlarin altinda

AYYNI YILDIZIN ALTINDA(THE FOULT IN STARS): Genç bir kız olan Hazel tiroid kanseriyle mücadele etmektedir ve kanserin akciğerine bulaşmasından dolayı yanında oksijen tüpüyle gezmektedir. Hazel destek gurubunda Agustus isimli gençle tanışır. Agustus beyin tümörünü yenmiş lakin tümörle olan savaşında bir bacağını kaybetmiştir. Bu iki genç birbirleriyle geçirdikleri zaman diliminde birbirlerine aşık olurlar. Hazel bir süre sonra akciğer tedavisi için hastaneye yatırılır ve Agustus onun en büyük destekçisi olur. Bu yolda Hazel’in bir hayali vardır ve Agustus Hazel’in bu hayalini gerçekleştirmek için destek olup onunla yola koyulacaktır. İzlemenizi tavsiye ederim.

IMDB 7,7 Dram/Romantik

zindan adasi

ZİNDAN ADASI(SHUTTER ISLAND): Benimde izlemediğim ama mutlaka izleyeceğim bir film olan Zindan Adası, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Zindan Adası isimli bölgedeki Ashecliffe hastanesine gitmesiyle başlar. Bir anda ortadan kaybolan Rachel Solando adlı akıl hastasının soruşturmasıyla başlayan film, ilerleyen dakikalarda esrarengiz bir hal alacak ve olaylar sarpa saracaktır.

IMDB 8,5 Korku/ Gerilim

snowpiercer an audacious sci fi blockbuster

KAR KÜREYİCİ(SNOWPİERCER): Diğer bir mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri, 2031 yılında küresel ısınmayı durdurmak için yapılan deney kötü sonuçlar doğurmuş ve dünya buzul çağına dönüşmüştür. Çoğu insanın öldüğü, dünyanın yaşanmayacak kadar soğuk olduğu bu zamandan kalan az sayıda insan Snowpiercer adlı trende yaşamak zorunda kalmıştır. Bu tren  sürekli bir döngü içerisinde dünyayı temsil etmektedir. Aynı dünyamız gibi trende de adaletsiz bir sistem bulunmaktadır. Zengin kesimin trenin en önlerinde rahat bir yaşam sürerken, fakir kesim trenin en arkasında zorluk içerisinde yaşamaktadır. Sürekli hor görülüp ezilen arka vagon halkı, bu duruma bir son vermek istemektedir.

IMDB 7,1 Dram/Bilimkurgu

Esaretin Bedeli The Shawshank Redemption2 1

ESARETİN BEDELİ( THE SHAWSHANK): Stephen King uyarlaması olan Esaretin Bedeli, Andy ve Red’in  parmaklıklar ardındaki hikayelerini anlatıyor. Andy karısını ve karısının sevgilisini öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Andy hapishanede ki tüm şiddet içerikli olaylara rağmen iyimserliğini korumaktadır. Hapishanede kaldığı zaman içerisinde  Red ile arkadaşlık kurar. Bu arkadaşlar cezaevi müdürünün para aklama faaliyetine yardım ederek gardiyanların koruması altına girerler. Andy’nin düşüncesi akladığı paraların belgeleriyle hapishaneden kaçmaktır.  

Bu film 7 dalda Oscar’a aday gösterilip, tüm zamanların en iyi filmi seçildi.  Mutlaka izleyin derim.

IMDB 9,2  Dram/Gizem    

zombi

ZOMBİ EKSPRESİ(BU-SAN-HAENG): Bu film korku türünde bir zombi filmidir. Benim en sevdiğim ve duygulandığım filmlerden… Korku ve gerilim türü arayanlar için güzel bir öneri.

Sok-Woo, yoğun çalışmalarından dolayı kızını ihmal etmektedir. Kızının ısrarları üzerine dayanamayıp kızını eski eşine götürmek üzere trene biner. Tren kalkmak üzereyken olaylar başlar ve insanlar zombi virüsünden etkilenip yırtıcı hatta yıkıcı bir kimliğe bürünürler. Bu virüsten etkilenen bir kadın virüsü trendeki insanlara yaymaya başlar. İnsanların yakalandığı virüse karşı, trende bulunan sağlıklı kesim zombilere karşı hayatta kalma çabası içerisine girer. Soo-wook, kızı ve hayatta kalan diğer kişilerin tek hedefi güvenli bölgedir.

IMDB 7,8 Korku/Gerilim

The Devil All the Time Tom Holland 850x425 1

The Devil All The Time:  Severek izlediğim ve sizlerede tavsiye ettiğim bu filmi anlatmak epey zor. Farklı geçmişlerden gelen tuhaf insanları konu alan bu film Ohio ve Batı Virginia’da geçiyor. Eski bir asker olan,  Willard Russel  oğluyla birlikte ettiği tüm dualara rağmen karısını kanserden kaybetmiş ve onu kurtaramama suçluluğunu üzerinde hissetmesinden dolayı kendi canına kıymıştır.  Bunun yanı sıra seri bir katil olan Carl ve Sandy çifti, gezdikleri yol üzerinde her buldukları erkeklerle cinsel fotoğraflar çekilip öldürmek için kurban arıyorlardır.

Bir süre sonra eski askerin oğlu Arvin büyüyor ve şiddete meyilli bir genç adam oluyor. Bu genç adamın kız kardeşi gibi sevdiği, aynı evde büyüdüğü, her şeyden koruduğu dindar kız bir papaz tarafından kandırılıp hamile kalıyor. Papazın tavsiyeleri üzerine intihar eden kızın intikamını almak ise Arvine kalıyor.

Anlatmakla olmaz, mutlaka izlemeniz gereken filmlerden biri.

IMDB 7,1 Gizem

https://benerkan.com/yagmur/

1 thought on “Mutlaka İzlemeniz Gereken Filmler #1”

  1. Geri bildirim: Yağmur - Ben Erkan

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir