0001 12390262118 20201028 115459 0000 1 1

Hayır Diyememek (Enayilik) #1

Hayır Diyememek Enayilik midir?

Hayır diyememeniz enayi olduğunuzu göstermez, lakin sizin bu cömertliğiniz den yararlanan kişileri fark etmenize rağmen hala hayır diyemiyorsanız işte bu enayiliktir. Ya da gerçekten iyilik severlik. Evet benim sık sık kendimi enayi hissettiğim zamanlar oluyor, ama ne yapacaksın…

Dünya, hassas kalpler için cehennemdir.

-Goethe

Ne diyorduk? Heh, enayilik yani daha doğrusu hayır diyememek. Ne yazık ki benim insanlara yardım edebileceğim bir konu varsa canım istemese bile hayır diyemiyorum. En ufak şeyden, en büyük şeye… Yapmak istemediğim şeylerde yardım isteyenlere hayır demek istiyorum. Gerekli zamanda, gerekli yerde hayır demeyi öğrenmeliyim. Haa bir de hayır deyince kendimi kötü hissetmek istemiyorum. sanırım bu konuda biraz gamsız olmak istiyorum.

Hayır diyememek önemli bir konu. Neden insanlara hayır diyebilmek istediğimi merak ediyorsunuzdur, anlatayım: İnsanları önemseyip kendimi önemsememem bana haksızlık diye düşünüyorum. Evet Kendi kendime haksızlık ediyorum. Üstelik insanların kalbi kırılmasın diye her şeye evet demek çok yorucu. Şunu yapalım, şuraya gidelim, bana yardım et, bana bunu ver… Tüm her şeye evet deseniz de en çok hayır diyen sizsinizdir. Bu değişmez. Hep ben hep ben, peki ya gerçek ben. Ben ne olacağım. O kadar insanın beni varken benim kimim var? Hayır demeyi öğrenmeliyim, öğrenmeliyiz.

Hayır diyememek enayilik midir? Her şeye evet diyerek ezilen, insanlar için çok yorulan biriyseniz evet sizde benim gibi enayisiniz.

Elbette Sonuçları Olacaktır

Hayır demeyi öğrenmenin belli başlı olumsuz sonuçları da ortaya çıkacaktır. İnsanlar sizin bu tavrınızı kabullenmeyip sizlerden uzaklaşabilirler, bu seferde onların gerçek yüzünü görmüş oluruz. Bir kere hayır dediğiniz de insanlar size sırt çeviriyorlar ise anlayın ki doğru yoldasınız.


Sonucu ne olursa olsun hayır demeyi öğreneceğim ve olumlu/olumsuz sonuçlarını sizlerle paylaşacağım.

https://benerkan.com/yagmur/

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir