0001 15365956748 20210110 184355 0000

Dip Kitap Yorumu – Seth G0din

Asla Vazgeçme

Oldukça kötü bir tavsiye… İnsan vazgeçmeli, doğru şeyden doğru zamanda vazgeçmeli. Ben pes edemem demeyin, vazgeçmekle pes etmek arasında dağlar kadar fark var. Pes etmek yenilmek, vazgeçmek ise yeni bir başlangıç demektir. İşte başarılı yazar Seth Godin‘in Dip adlı bu kitabı, vazgeçmeyi ve vazgeçmemeyi anlatıyor.

Seth Godin bu anlatımları yaparken kitabında bazı terimlere de yer veriyor, örneğin “dip” gibi.

images

Dip: Yüksek noktaya ulaşmadan önce bulunduğumuz konum.

Cul-de-sac: Fransızcada “çıkmaz sokak” anlamına gelmektedir.

Uçurum: Düşüş noktası

Yazarın söylediğine göre çıkmaz sokağa (Cul-de-sac’a) girdiğiniz zaman vazgeçmeniz gerekmektedir. Dip ve uçurumdan bulduğunuz kurtulma şansını, çıkmaz sokakta (Cul-de-sac) bulamazsınız. Olduğunuz yerde takılıp kalırsınız.

Yeniden başlamak için geç değil, ama pes etmek için erken. O zaman vazgeçin…

Pes Edenler Kulübü

Hayatınızda illaki başarısızlıklar bulunmaktadır, peki bu başarısızlıklara rağmen vazgeçmeyi düşündünüz mü? Pes edersem asla kazananmam diye mi düşünüyorsunuz?

Vince Lombardi, “pes edenler asla kazanamaz ve kazananlar da asla pes etmez.” der. Kötü bir öğüt. Kazananlar hep pes ederler, yani vazgeçerler. Sadece doğru şeyden doğru zamanda vazgeçerler.

Dip kitabından alıntı

Buna pes etmek diyemeyiz; çünkü yeni bir başlangıç için, başarı için vazgeçerler. Bazen bırakmak gerekir bazense devam etmek, tek sorun ne zaman bırakacağımızı veya devam edeceğimizi kestiremememiz.

Demek istediğim şu, tam kazanacakken bırakmak ve asla kazanamayacakken devam etmek…
Bunu sadece hissedebilirsiniz.

“Çok şey denedim ama olmuyor.” Bırakın bu işleri, vazgeçin. Başarısızlığa doymadınız mı? Yirmi işle uğraşmaktansa bir işle uğraşın ve en iyisi olun.

Bir agaçkakan, bin ağaca yirmişer kez tıklarken hep meşguldür ama hiçbir sonuca ulaşamadan öylece vakit geçirebilir. Ya da tek bir ağacı yirmi bin kere tıklayarak öğle yemeğini çıkarabilir.

Dip kitabından alıntı

Vazgeçmek ve vazgeçmemek tek bir örnekte. Bu alıntının her şeyi özetlediğini düşünüyorum.

Son olarak

Adı çok satanlar listesinde bulunan ve oldukça sevilen Seth Godin’in 80 sayfalık dip adlı bu kitabı, ansızın kendinizi bir dip’in içinde bulduğunuz zaman ne yapmanız gerektiğini kısa bir şekilde anlatıyor.
Yazar bunları yaparken sayısal verilerden ve gerçek hayat hikayelerinden örnekler vermeyi de ihmal etmiyor. Sade ve sıkıcı bir anlatımın yanı sıra, eğlenceli ve gerçekten düşündüren bu kitap benim oldukça hoşuma gitti.

Durun! Kitap iyi güzel, ama bazı sıkıntılar bulunmakta; bazı yazım hataları, bizi ayırın diyen ki’ler ve aslında bu kadar dip dibe durmamıza gerek yok diye isyan eden de’ler… Gereksiz kelime kullanımları ve devrik cümleler insanı okurken yoruyor.
(Yanlış bilmiyorsam kitap Türkiyede 9. Baskısını dağıttı, umarım hatalar azda olsa giderilmiştir.)

Son olarak, reklamlardan yazılarını okuyamadığınız blog sayfalarının yorumlarına takılmaksızın kitabı okuyup yorumlamanızı diliyorum.

0001 14123063933 20201208 014948 0000
Adaletsizlik var adlı yazım

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir