1 20210219 141131 0000

Başarısızlığı Kabullenmek Gerek

Başarısızlığı Kabullenmek Gerek.

Başarmak eşittir çabalamak. Çabalamak istemeyen insanlar başarıyıda beklememeli, bunu zaten biliyoruz. Sorun şu ki, başarısızlığı kabullenmek yerine şanssızlıktan bahsetmeye de bayılıyoruz. Başarısızlığı kabullenmek ne yazık ki zor geliyor. Gerek egomuzu tatmin etmek, gerek ise başarısızlığı utanç sebebi olarak görmemizden dolayı başarısızlığı kabullenemiyoruz.
başarısızlık utanç verici değil, aksine gurulandırıcı bir unsur. Başarısızlığı utanç olarak görerek, başarmanın vereceği gururdan mahrum kalıyoruz. Oysaki başarmak için başarısızlığı kabullenmek gerekir.
Bazen Herhangi bir konuda başarısızlığa uğramak beraberinde yeni başarıları getirebiliyor. Veya defalarca başarısızlığın ardından gelen başarı insanı hiç olmadığı kadar yüceltebiliyor. Ben yapamıyorum, beceriksizim demek zor olmamalı. Başarısızlığa değil, başarısızlıktan sonra gelecek olan başarıya odaklanmak gerekiyor.

Hayatta hep mutlu olursam, hayalini kuracak neyim kalır .

Dostoyevski

Birde başarısızlığı devam ettirme çabamız var ya… Başarısızlığa uğradığında pesetme, vazgeç. Bırak, yeni yol ve harita çiz kendine. Yeni hedefler doğrultusunda mutlu olmayı hedefle.
Tüm bu söylediklerim okuyup yorumladığım Seth Godin‘in Dip aldı kitabında da bulunmakta. Burada tekrar konu ediniyorum çünkü bu konuyu biraz konuşmak gerekiyor.
Kitap hakkında özet ve ön bilgi için “Dip kitap yorumu-Seth Godin” adlı yazımı okuyabilirsiniz.

0001 15365956748 20210110 184355 0000
Seth GGodin’in Dip adlı kitabını okudum ve sizler için bir yazı hazırladım. Okumak için resim tıklamanız yeterli.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir